banner-margalit

Czytanie Margalita

Otwarte seminarium naukowe poświęcone myśli Avishaja Margalita

Zapraszamy do udziału w otwartym seminarium naukowym poświęconym myśli jednego z najważniejszych filozofów współczesnych, Avishaja Margalita.

Avishai Margalit urodził się w 1939 roku, dorastał w Jerozolimie, obecnie jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Hebrajskiego. Dorobek Margalita obejmuje prace z zakresu filozofii języka, filozofii polityki, etyki i filozofii religii. W trakcie naszych spotkań omówimy podstawowe tematy filozofii Margalita: idolatria, przyzwoite społeczeństwo, kompromis, etyka pamięci, zdrada.


Dzieło izraelskiego filozofa jest stosunkowo mało znane w Polsce, dlatego Czytanie Margalita otwiera możliwość interdyscyplinarnej dyskusji i recepcji jego dzieła.
 

Na projekt Czytanie Margalita składają się: cykl spotkań i dyskusji poświęconych dziełu Margalita; jednodniowa konferencja naukowa; opracowanie tekstów recenzyjnych książki On Betrayal (2017) Avishaja Margalita oraz wydanie ich w czasopiśmie „Politicon”; przygotowanie antologii tekstów i przekładów poświęconych Margalitowi.

Koordynatorzy projektu:
Katarzyna Liszka, Michał Paździora, Michał Stambulski


Organizatorzy: Katedra Judaistyki oraz Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej
kontaktkatarzyna.liszka@uwr.edu.pl.
Zachęcamy do zapoznania się z zaplanowanymi do omówienia na najbliższym spotkaniu fragmentami dzieła The Ethics of Memory.
Poniżej można znaleźć fragmenty książki On Betrayal omawianej na spotkaniu poprzednim:
A tutaj znajdują się fragmenty omawiane na jeszcze wcześniejszych spotkaniach.